Nalezljive bolezni

Priporočila za starše

KDAJ OTROK NE SME V VRTEC?

V vrtec sprejmemo le zdravega otroka.  Bolan otrok se bo bolje počutil in hitreje pozdravil v domačem okolju. S tem bomo preprečili tudi prenos nalezljive bolezni na druge otroke v vrtcu.
• Starši ste tisti, ki najprej prepoznate bolezni pri otroku: vročina, bruhanje, driska, gnojen izcedek iz noska s kihanjem in kašljanjem, gnojne oči, uši, gliste.
• Starši imate pravico in dolžnost, da bolnega otroka negujete doma.
• Ne pripeljite v vrtec otroka, ki je v zadnjih 24 urah bruhal, imel povišano temperaturo, imel več kot 2x drisko.
• Če je otrok odsoten zaradi nalezljive bolezni, o tem obvestite vrtec.
• Otrok sme v vrtec, ko je zdrav in vsaj 2 dni, nima vročine, vsaj 2 dan ne bruha, vsaj 1 dan nima več driske.

Sprejem otroka lahko osebje zavrne, kadar ima otrok katerega od naštetih znakov bolezni:
• vročino
• izpuščaj z ali brez vročine (razen v primeru ne infekcijskih izpuščajev – piki insektov, alergijski izpuščaji….), gnojni izcedek iz noska s kihanjem in kašljanjem, gnojno vnetje oči, impetigo – gnojno vnetje kože, dokler zdravnik ne potrdi, da ni kužen
• težko dihanje, vnete oči
• razjede v ustih, razen kadar je izključen infekcijski vzrok bolezni
• uši oz. gnide na lasišču
• driska (vodeno blato več kot dvakrat v 24 urah, razen kadar to ni povezano z okužbo)

Pri nalezljivih boleznih upoštevamo navodila zdravnika.

Vir: Zavod za zdravstveno varstvo Ljubljana (september 2011)